🔮 Rok 2025: Perspektywy i scenariusze

Przeczytanie streszczenia zajmie tylko 5 minut!

Każdy rok w FLTR tradycyjnie kończymy przedstawieniem perspektyw i prognoz na nadchodzące 12 miesięcy. Jednocześnie podsumowujemy najważniejsze wydarzenia w gospodarce i rynku nieruchomości, wykonując także rachunek sumienia co do naszych poprzednich prognoz. Rok 2024 rozpoczął się zgodnie z przewidywaniami – od ogromnych emocji na rynku nieruchomości, ale też pobudzenia gospodarki. Reszta roku upłynęła jednak pod znakiem stagnacji, zarówno na rynku najmu, jak i zwłaszcza na rynku obrotu w oczekiwaniu na kontynuację programu „BK2%” oraz obniżki stóp procentowych. Żadne z tych oczekiwań nie spełniło się, zaskakując wielu uczestników rynku. Przekrój scenariuszy na 2025 rok okazuje się równie szeroki, a pierwsze skrzypce w nim znowu będą odgrywali politycy - poprzez wyczekiwane wybory prezydenckie, obietnice wyborcze, jak i wpływ na wojnę celną i tą prawdziwą - na Ukrainie.

Zapraszamy do poznania Perspektyw i scenariuszy FLTR na 2025 rok!

Kilka wybranych liczb z naszej analizy:

👍 8 - w tylu prognozach trafiliśmy w 2024 roku
👉 18 - tyle prognoz okazało się tylko częściowo trafnych
👎 9 - tyle scenariuszy okazało się błędnych i nietrafionych
🎯 7 - tyle widzimy "pewniaków" dla otoczenia makro oraz rynku nieruchomości na 2025 rok
🦏 15 - tyle "szarych nosorożców" widzimy dla otoczenia makro oraz rynku nieruchomości na 2025 rok
🦢 17 - tyle "czarnych łabędzi" dla otoczenia makro oraz rynku nieruchomości na 2025 wskazaliśmy
🚀 5 - tyle wskazaliśmy działań dla każdego przedsiębiorcy i inwestora, żeby przygotować się na 2025 rok


Spis treści:


Pewniaki, szare nosorożce, czarne łabędzie - czym są?

Zanim zaczniemy z meritum prognoz, wyjaśnijmy w jaki sposób przedstawiamy nasze prognozy roczne. Nie mają one na celu wskazanie konkretnego wydarzenia, czy wskaźnika ekonomicznego ("w mieście X ceny mieszkań wzrosną do Y", czy "inflacja osiągnie poziom Z") - z powodów o których pisaliśmy w poniższym felietonie.

Foresight - zarządzanie biznesem nieruchomościowym w okresach zmienności
Trwająca obecnie radykalna zmiana struktury popytu na rynku nieruchomości zastała wiele nieprzygotowanych firm i inwestorów. Jak można zaradzić takim sytuacjom w przyszłości?

Nasze przewidywania roczne mają za zadanie oddać ducha czasu, czy wskazać procesy i trendy, które mogą zachodzić - gdyż to one często mają większe znaczenie, niż punktowe prognozy. Dla praktyczności dzielimy te wydarzenia na trzy kategorie:

  • "Pewniaki": zdarzenia wysoce prawdopodobne, ale też znane i akceptowane publicznie, a więc pojawiające się w działaniach i strategiach innych
  • "Szare nosorożce": są to również prawdopodobne zdarzenia - często stanowią naturalną konsekwencję "pewniaków" - ale są zbywane i umniejszane. W efekcie nie zawsze pojawiają się w strategiach szerszego rynku
  • "Czarne łabędzie": to mało prawdopodobne zdarzenia, które w razie wystąpienia miałyby bardzo istotny wpływ na nasz biznes i inwestycje (tym się odróżniają od "szumu", który pokazałby nam całe spektrum różnych wydarzeń).

Ważna uwaga: "czarny łabędź" w naszym rozumieniu jest mimo wszystko bardziej prawdopodobny jego książkowych definicji zdarzeń "niemożliwych do przewidzenia". Kierujemy się tu praktycznością, niż rygorem definicji.

Informacje o serii corocznych prognoz

Poprzednie scenariusze i prognozy znajdą Państwo poniżej:

🔮 Rok 2024: Perspektywy i scenariusze
Czego spodziewamy się w 2024 roku i jak nam poszły prognozy na rok 2023? Pewniaki, szare nosorożce, czarne łabędzie.
Rok 2023: Perspektywy i scenariusze
Czego spodziewamy się w 2023 roku i jak nam poszły prognozy na rok 2022? Pewniaki, szare nosorożce, czarne łabędzie.

Streszczenie menedżerskie i kluczowe wnioski:

Przejdź do spisu treści

Przeczytanie streszczenia zajmie tylko 5 minut!

🔮 Rok 2025: Perspektywy i scenariusze. Streszczenie menedżerskie
0:00
/3425.619563

1. 2024 rok - jak nam poszło?

  • Otoczenie makro: Oczekiwania względem 2024 roku były duże – był to rok w którym liczyliśmy na gospodarcze pobudzenie przy spadającej inflacji, niższych stopach i stabilnym rynku pracy. Typowane „pewniaki” okazały się częściowo trafne (sprawdził się nasz scenariusz dynamicznego wzrostu wynagrodzeń przy ograniczonym bezrobociu), jednak to w znacznej mierze „szare nosorożce” spełniły się z większą dokładnością (utrzymanie wysokich stóp procentowych oraz słaby przemysł i budownictwo). Częściowo zrealizowały się także „czarne łabędzie” w zakresie pogłębionej recesji w UE, redukcji etatów w IT spowodowanych rozwojem AI i dalszej kontynuacji agresji Rosji na Ukrainę

  • Rynek nieruchomości: Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, początek 2024 rozpoczął się wysokimi emocjami na rynku nieruchomości, które w ciągu roku zaczęły opadać wraz ze słabnącą nadzieją na wprowadzenie następcy programu Bezpieczny Kredyt 2%. Częściowo sprawdziły się nasze prognozy odnośnie rynku najmu, który pozostał w stanie stagnacji. Na obstawianych 11. „szarych nosorożców”, cztery zrealizowały się w pełni (była to odbudowa podaży w 1 połowie roku, mały renesans w popycie na najem, rozwój prefabrykacji i sektora PRS). Na szczęście, żaden z „czarnych łabędzi” nie urzeczywistnił się w pełnym prognozowanym przez nas obrazie, choć częściowo miały miejsca przeceny nieruchomości po boomie cenowym z 2023 r., popularyzowanie sztucznej inteligencji w branży nieruchomościowej, a na scenie politycznej pojawiły się pierwsze głosy o nowym systemie opodatkowania nieruchomości