🔮 Rok 2024: Perspektywy i scenariusze
Przeczytanie streszczenia zajmie tylko 5 minut!
Każdy rok w FLTR tradycyjnie zaczynamy przedstawieniem perspektyw i prognoz na nadchodzące 12 miesięcy. Jednocześnie podsumowujemy najważniejsze wydarzenia w gospodarce i rynku nieruchomości, wykonując także rachunek sumienia co do naszych poprzednich prognoz. Rok 2023 zaczął się rekordową inflacją, obawami o gospodarkę, marazmem na rynku deweloperskim i ekstremalnie wysoką ofertą rynkową. Koniec roku to szczyt "emocji", a może i nawet FOMO na rynku obrotu - pod znakiem "czarnego łabędzia" jakim okazał się "Bezpieczny Kredyt 2%" - ale też i przewidzianej przez nas słabości rynku najmu. Przekrój scenariuszy na 2024 rok okazuje się równie szeroki, a pierwsze skrzypce nich znowu będą odgrywali politycy. Zapraszamy do poznania Perspektyw i scenariuszy FLTR na 2024 rok!
Kilka wybranych liczb z naszej analizy:
👍 11 - w tylu prognozach trafiliśmy w 2023 roku
👉 8 - tyle prognoz okazało się tylko częściowo trafnych
👎 7 - tyle scenariuszy okazało się błędnych i nietrafionych
🎯 8 - tyle widzimy "pewniaków" dla otoczenia makro oraz rynku nieruchomości na 2024
🦏 16 - tyle "szarych nosorożców" widzimy dla otoczenia makro oraz rynku nieruchomości na 2024
🦢 12 - tyle "czarnych łabędzi" dla otoczenia makro oraz rynku nieruchomości na 2024 wskazaliśmy
🚀 5 - tyle wskazaliśmy działań dla każdego przedsiębiorcy i inwestora, żeby przygotować się na 2024 rok
Spis treści:
- Pewniaki, szare nosorożce, czarne łabędzie - czym są?
- Streszczenie menedżerskie i kluczowe wnioski
- 📹 Omówienie analizy w formie video, audio i prezentacji
- 1. 2023 rok: jak nam poszło?
- 2. 2024 rok: nasze prognozy
Pewniaki, szare nosorożce, czarne łabędzie - czym są?
Zanim zaczniemy z meritum prognoz, wyjaśnijmy w jaki sposób przedstawiamy nasze prognozy roczne. Nie mają one na celu wskazanie konkretnego wydarzenia, czy wskaźnika ekonomicznego ("w mieście X ceny mieszkań wzrosną do Y", czy "inflacja osiągnie poziom Z") - z powodów o których pisaliśmy w poniższym felietonie.
Nasze przewidywania roczne mają za zadanie oddać ducha czasu, czy wskazać procesy i trendy, które mogą zachodzić - gdyż to one często mają większe znaczenie, niż punktowe prognozy. Dla praktyczności dzielimy te wydarzenia na trzy kategorie:
- "Pewniaki": zdarzenia wysoce prawdopodobne, ale też znane i akceptowane publicznie, a więc pojawiające się w działaniach i strategiach innych
- "Szare nosorożce": są to również prawdopodobne zdarzenia - często stanowią naturalną konsekwencję "pewniaków" - ale są zbywane i umniejszane. W efekcie nie zawsze pojawiają się w strategiach szerszego rynku
- "Czarne łabędzie": to mało prawdopodobne zdarzenia, które w razie wystąpienia miałyby bardzo istotny wpływ na nasz biznes i inwestycje (tym się odróżniają od "szumu", który pokazałby nam całe spektrum różnych wydarzeń).
Ważna uwaga: "czarny łabędź" w naszym rozumieniu jest mimo wszystko bardziej prawdopodobny jego książkowych definicji zdarzeń "niemożliwych do przewidzenia". Kierujemy się tu praktycznością, niż rygorem definicji.
Informacje o serii corocznych prognoz
Poprzednie scenariusze i prognozy na 2023 rok znajdą Państwo tutaj:
Streszczenie menedżerskie i kluczowe wnioski:
Przeczytanie streszczenia zajmie tylko 5 minut!
1. 2023 rok - jak nam poszło? Przewidywania na 2023 rok w większości się sprawdziły – głównym zaskoczeniem było tempo spadku inflacji i obniżek stóp procentowych. Na rynku nieruchomości głównym zaskoczeniem była skala efektów „BK2%”, większość jednak była trafna
- Otoczenie makro: W 2023 roku oczekiwane było spowolnienie gospodarcze, powolny spadek inflacji, wysokie stopy procentowe i ograniczenie wydatków konsumentów i biznesu. Większość pewniaków sprawdziła się, choć były też zaskoczenia. W efekcie trafność oczekiwań w 2023 roku w obszarze makro była całkiem wysoka, zwłaszcza w przypadku „czarnych łabędzi” (obniżki stóp jeszcze w II poł. 2023, spadek inflacji szybszy od prognoz)! Gorzej poszły „szare nosorożce” (nie sprawdziły się scenariusze uporczywej inflacji, ale trafione było oczekiwanie presji globalnych banków centralnych na wysokie stopy)
- Rynek nieruchomości: Wśród pewniaków na 2023 oczekiwano niskich obrotów w większości segmentów nieruchomości mieszkalnych oraz kredytów, przejścia najmu w tryb „uśpienia” i aktywności obcokrajowców – jednak niemal wszyscy (także my) nie docenili skali wpływu „BK2%”. Wymieniliśmy też osiem „szarych nosorożców” rynku nieruchomości – głównym „nietrafionym” były korekty cenowe, które wykluczył program „Bezpieczny Kredyt”. Większość jednak była co najmniej trafiona – wzrosły regulacje, przybyło upadłości i konsolidacji w sektorze, rozwijały się alternatywy do posiadania mieszkania, staniały materiały budowlane. Spełniły się także w pełni dwa i częściowo też dwa z sześciu „czarnych łabędzi”, które mogły wywrócić nasze oczekiwania oraz plany – największym zaskoczenie był skok cen mieszkań, i to mimo braku wzrostu czynszów najmu, obserwowaliśmy także nowe konflikty zbrojne, rządząca koalicja utraciła władzę (co wpłynie na kształt polityk na 2024 r.)