🚢 Monografie miast: Szczecin

Przeczytanie streszczenia zajmie tylko 10 minut!

Szczecin, nazywany również "perłą Pomorza Zachodniego" i "miastem zieleni", jest jednym z największych i najważniejszych miast północno-zachodniej Polski. Portowe miasto o bogatej historii i wyjątkowym położeniu nad Odrą oraz Zalewem Szczecińskim, odgrywa kluczową rolę w handlu międzynarodowym i logistyce - ma nadal dość tradycyjny charakter gospodarki. Jednak dzięki bliskości granicy niemieckiej i Morza Bałtyckiego, Szczecin coraz bardziej przyciąga inwestorów z różnych branż, w tym z rynku nieruchomości, logistyki, czy offshore wind. Niemniej jednak, podobnie jak w przypadku innych średnich miast wojewódzkich, Szczecin boryka się z wyzwaniami demograficznymi, takimi jak starzenie się populacji i migracja młodych ludzi do większych aglomeracji.

W naszej kompleksowej analizie 360 stopni skupimy się na demografii i rynku nieruchomości w Szczecinie, badając zarówno statystyki, jak i jakościowe trendy. Przyjrzymy się działaniom inwestorów i graczy biznesowych oraz czynnikom wpływającym na ich strategiczne decyzje biznesowe. Całość podsumujemy analizą SWOT, aby przedstawić dwa wskazane przez nas scenariusze rozwoju miasta - optymistyczny i pesymistyczny.

Zapraszamy do lektury!

👍
Analiza powstała także na bazie wywiadów z lokalnymi ekspertami (operatorzy najmu, deweloperzy, inwestorzy), którym serdecznie dziękujemy!

Kilka wybranych liczb z naszej analizy:

🤩 ponad 150 - tyle gryfów zdobi szczecińskie chodniki, elewacje, lampy uliczne i bramy, będąc wizerunkiem oraz symbolem miasta
🧑‍👩‍👦‍👦 391,6 tys. - tyle wyniosła liczba ludności Szczecina w 2022 roku wg GUS, klasyfikując miasto jako 7. najbardziej zaludnione w całej Polsce
📉 -6% - tyle wynosi procentowa zmiana liczby ludności w Szczecinie w latach 2002-2022
👨‍💻 7,5% - tyle wyniósł procentowy udział pracowników nowoczesnych usług w całej liczbie pracowników w 2022 roku, klasyfikując miasto jako 11. pod tym względem w całej Polsce (ostatnie miejsce wśród badanych miast)
🧑‍💼 122,5 tys. - tyle wyniosła liczba zatrudnionych w Szczecinie w 2021 roku
🏭 2 tys. - tyle osób ma znaleźć zatrudnienie w 3 fabrykach elementów morskich elektrowni wiatrowych, które zostaną uruchomione w Szczecinie do 2026 roku
👨‍🎓 7,6% - tyle wynosi odsetek studentów w całej populacji Szczecina w 2022 roku
😥 top 6 - na tym miejscu znajduje się Szczecin pod kątem zadłużenia na mieszkańca wśród wszystkich miast wojewódzkich
🏢 492 - tyle wyniosła liczba mieszkań na 1 tys. ludności w 2022 roku w Szczecinie, stanowiąc 9. wynik wśród wszystkich miast wojewódzkich
👥 3,6% - tyle wyniósł udział uchodźców z Ukrainy w populacji Szczecina w styczniu 2024 roku, znajdując się tym samym powyżej średniej dla całej Polski
🎓 35% - taki odsetek Szczecinian w 2021 roku posiadał wyższe wykształcenie (wśród osób pow. 13 r.ż., jest to mniej niż w innych miastach wojewódzkich Polski)
👍 3-4% - tyle wyniósł współczynnik pustostanów na rynku biurowym w Q4 2023 w Szczecinie
🏗️ 85 - tyle firm deweloperskich działało w Szczecinie w 2022 roku, przy czym w ciągu roku liczba ta wzrosła aż o 20%
🚀 +97% - o tyle wzrosła oferta na rynku pierwotnym w Q4 2023 wobec 2021 roku
📉 -5% - o tyle spadły średnie ceny transakcyjne na rynku pierwotnym pod koniec 2023 roku wobec połowy 2022 roku
😍 7,6% - tyle wynosi szacunkowa rentowność z najmu lokali do 40m2 w Szczecinie, przewyższając duże aglomeracje
👆 +16% - o tyle wzrosły czynsze ofertowe mieszkań >90 m2 od końca 2022 roku
👇-7% - a o tyle spadły czynsze ofertowe mieszkań <40 m2 od końca 2022 roku
🏘️ 37 - tyle osiedli wg formalnego podziału administracyjnego posiada Szczecin


Spis treści:

Informacje o serii poświęconej analizie miast wojewódzkich

Poniższa seria analiz FLTR wprowadza cały cykl monografii poświęconych analizie poszczególnych miast wojewódzkich Polski. W ramach serii przedstawiona zostaje: demografia, gospodarka i rynek pracy oraz szkolnictwo. W drugiej kolejności zaprezentowany zostaje rynek nieruchomości, który jest przedstawiony w 3 podrozdziałach: aktywność budowlana i rynek deweloperski, obrót i ceny nieruchomości oraz rynek najmu i PRS. Następnie dokonywany jest przegląd dzielnic i osiedli. Każda część serii kończy się analizą SWOT danego miasta, opisującą jego słabe i mocne strony oraz potencjalne szanse i zagrożenia w perspektywie inwestycyjnej.

🔎 “Monografie miast” - wprowadzenie do nowej serii analiz FLTR
Nowa seria analiz FLTR - monografie poświęcone demografii, gospodarce i rynkowi nieruchomości poszczególnych miast wojewódzkich w Polsce

👇 Tych z Państwa, którzy jeszcze nie zapoznali się z naszymi wcześniejszymi analizami nt. Poznania, Wrocławia i Łodzi, zapraszamy do poniższych lektur i oglądania:

🐐 Monografie miast: Poznań
Jakie są silne i słabe strony Poznania pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Poznaniu?
🌉 Monografie miast: Wrocław
Jakie są silne i słabe strony Wrocławia pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego we Wrocławiu?
🛶 Monografie miast: Łódź
Jakie są silne i słabe strony Łodzi pod względem inwestycyjnym? Jakie są szanse i zagrożenia dla firmy lub inwestora inwestującego w Łodzi?