Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
14 min read Plan Pro

🧱 Koszty materiałów budowalnych - co wpływa na ich ceny?

Od czego zależą koszty materiałów budowlanych, co najbardziej na nie wpływa i czego można od nich spodziewać się w przyszłości?
🧱 Koszty materiałów budowalnych - co wpływa na ich ceny?
Photo by Yasin Hemmati / Unsplash

Przeczytanie streszczenia zajmie tylko 5 minut!

Ceny nieruchomości to gra popytu i podaży - fakt, ale w szczególności to wynikowa kosztów budowy nowych budynków. A wśród nich to koszty materiałów budowlanych stanowią najbardziej istotną część, bo odpowiadają za około 30% finalnej ceny mieszkań. To też czynnik, który z jednej strony cechuje się bardzo silną wrażliwością na zmiany w otoczeniu ekonomicznym, na szoki energetyczne, czy też spadki koniunktury, a z drugiej strony jest najmniej przejrzysty dla większości uczestników rynku. W przeciwieństwie do np. kosztów robocizny, ceny niektórych materiałów budowlanych zarówno potrafią odnotować wzrosty powyżej 100% w skali jednego roku, ale także potrafią stanieć o 3/4 swojej ceny.

W efekcie świadomość i zrozumienie czynników wpływających na ceny materiałów budowlanych dają przewagę inwestorom, deweloperom, generalnym wykonawcom, czy producentom materiałów budowlanych w prowadzeniu swojej działalności - poprzez lepsze zarządzanie ryzykiem, jak i wykorzystywanie okazji rynkowych. I temu poświęcona jest niniejsza analiza.

💡
UWAGA: niniejsza seria stanowi wprowadzenie do zagadnienia pricingu kosztów materiałów i stosuje uproszczenia niezbędnych dla lepszej czytelności dla szerokiego grona odbiorców FLTR. Każdy z analizowanych materiałów mógłby zasługiwać na osobną monografię liczącą ponad 100 stron. W szczególności uproszczone zostały kwestie struktury poszczególnych rynków (czy jest to monopol/oligopol, czy też rynek rozproszony), dynamiki konkurencyjnej, czy też długoterminowych kosztów. Z tego względu materiał może wydawać się "spłycony" z perspektywy profesjonalistów z branży produkcji materiałów budowlanych.

Zapraszamy do lektury!

P.S. Przy okazji ten materiał jest wprowadzeniem do najnowszego dashboardu poświęconego rynkowi budowlanemu i materiałom budowlanym, który planujemy opublikować we wrześniu 2024.

📊 Dane & dashboardy
Strona gromadząca wszystkie dashboardy analityczne i źródła danych oferowane przez FLTR

Więcej o serii

Niniejszy artykuł to druga część serii poświęconej tematyce czynników wpływających na koszty nieruchomości. W pierwszej części wyjaśniliśmy jak w teorii działają mechanizmy kształtujące ceny surowców, pokazaliśmy jak w trzy istotne sposoby nośniki energii wpływają na rynek nieruchomości, a następnie weszliśmy w szczegóły najważniejszych nośników energii. Tamten artykuł był wprowadzeniem do zjawisk, które w największym stopniu wpływają na koszty materiałów budowlanych, co pokazaliśmy w niniejszej części.

👉 Jeśli nie mieli Państwo jeszcze okazji, to zapraszamy do lektury części 1:

🔥 Energia – co wpływa na jej koszty i jak ona wpływa na rynek nieruchomości
Od czego zależą koszty energii, co się dzieje na rynkach energetyczny, jakie są perspektywy cen energii i jak będą one wpływały na rynek nieruchomości?

Kilka wybranych liczb z naszej analizy:

🫨 34% - o tyle wzrosła średnia cena budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania między Q2 2022 a Q2 2024 wg danych GUS
🏗️ 46% - taki przeciętny udział stanowią koszty budowy w kosztowej strukturze inwestycji deweloperskiej
🏠 ok. 59% - taki szacunkowo udział stanowią materiały wraz z kosztem zakupu w kosztowej strukturze budowy budynku (na poziomie generalnego wykonawcy)
🧱 ok. 55% - taki szacunkowo udział stanowi konstrukcja (w szczególności beton, żelbet, stal, bloczki silikatowe, beton komórkowy, drewno) w kosztowej strukturze poszczególnych etapów budowy
🔥 20-70% - tyle koszty energii potrafią stawnowić w kosztach produkcji podstawowych materiałów budowlanych
⛽ 58% - tyle w kosztach produkcji styropianu EPS stanowi koszt granulatu polistyrenowego, będącego pochodną ropy naftowej
🤯 255% - o tyle wzrosła cena stali w ciągu roku (w okresie od Q2 2021 do Q2 2022), po czym odnotowała gwałtowny spadek powracając do poziomów sprzed wzrostów
📉 -7% - o tyle spadły ceny cementu w Q3 2024 wobec końca 2023 roku
🎢 -29% - o tyle spadły ceny płyt z wełny szklanej w Q3 2024 wobec Q2 2024


Spis treści:

Ten post jest dostępny wyłącznie dla subskrybentów Pro