FLTR #78: Gospodarka i rynek nieruchomości w Q2 2024 - ocena i krótkoterminowa prognoza
(Nie)poprawny pesymizm, (nie)poprawny optymizm. Tak można podsumować drugi kwartał 2024 roku w wielu obszarach gospodarki i rynku nieruchomości. Wzrost PKB, zwłaszcza kulejący wcześniej przemysł, jest coraz szybszy. Wieszczone wcześniej ryzyko recesji odsuwa się coraz bardziej (przynajmniej w teorii). Inflacja osiągnęła cel NBP, wspierając możliwości zakupowe konsumentów, poprawiają się też nastroje w większości branż. Największą niewiadomą pozostaje to, że mimo tak dobrych odczytów rynek pracy tkwi w zawieszeniu i nie tworzy nowych miejsc pracy, a nastroje konsumentów stopniowo się pogarszają. Być może dotarł do ich świadomości fakt, że nie ujrzą w tym roku obniżek stóp procentowych.
W nieruchomościach koleje rynku są równie przewrotne - popyt i sprzedaż mieszkań ulega zauważalnej recesji mimo zapowiedzi nowej stymulacji rynku. Przy wzroście kosztów kredytów utrzymującym bardzo niską dostępność kredytową mieszkań zagadką pozostaje wzrost akcji kredytowej. Rynek najmu stopniowo pogłębia korektę wraz z niskim popytem. Nawet wzrost cen ostygł, a coraz więcej sprzedających decyduje się na urealnienie ofert w oczekiwaniu na kupującego. Mimo to branża zachowuje ostrożny optymizm, o czym świadczy dynamiczny liczby nowych ofert deweloperskich. Wszyscy czekają na rozstrzygnięcia co do programu "Kredyt #NaStart" - jego los stoi obecnie pod znakiem politycznym zapytania.
Nasza sztandarowa analiza "W górę, czy w dół" na 140 slajdach prezentacji i 2 godzinach omówienia video w szczegółach omawia sytuację rynkową, przyczyny zmian i przewidywania na kolejne miesiące.
PS. Analizę omówiliśmy podczas webinaru i spotkania na żywo, które odbyły się w czwartek 05.06.2024 r. - dziękujemy za Państwa obecność 😊
W dzisiejszym FLTR przeczytasz o: