FLTR #101: Ósma analiza z serii "Monografie miast": Katowice i GZM | część 1: Makrootoczenie rynku nieruchomości
Drodzy subskrybenci FLTR!
Z przyjemnością prezentujemy ósme wydanie naszej serii analiz poświęconych miastom wojewódzkim Polski. Tym razem skupiamy się na Katowicach i GZM.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) to związek 41 miast i gmin, w tym także Katowic – stolicy województwa śląskiego. Największe w Polsce miejskie skupisko ludzi stoi przed wyzwaniami związanymi z transformacją gospodarczą, wynikającą z procesu odchodzenia od górnictwa, a także z dużymi problemami demograficznymi, wysokim poziomem zanieczyszczenia środowiska, koniecznością rekultywacji terenów poprzemysłowych oraz brakiem spójnej wizji współpracy między miastami w ramach GZM. Mimo tych trudności, wizerunek Śląska stopniowo ewoluuje – coraz częściej kojarzony jest już raczej z nowoczesnymi centrami biznesowymi, technologicznymi i naukowymi, a dawne krajobrazy górnicze ustępują miejsca innowacyjnym przestrzeniom sprzyjającym inwestorom, a także przyciągające coraz więcej migracji.
Bo Śląskie to nie ino hołda, gruba, familoki, jak myślą Warszowioki.
W naszej kompleksowej analizie 360 stopni skupimy się na demografii i rynku nieruchomości w Katowicach i Metropolii GZM, badając zarówno statystyki, jak i jakościowe trendy. Przyjrzymy się działaniom inwestorów i graczy biznesowych oraz czynnikom wpływającym na ich strategiczne decyzje biznesowe. Całość podsumujemy analizą SWOT, aby przedstawić dwa wskazane przez nas scenariusze rozwoju miasta - optymistyczny i pesymistyczny.
Mając na względzie wielkość i złożoność tego rynku, postanowiliśmy podzielić naszą analizę na dwie osobne publikacje - niniejszą część 1 dotyczącą makrootoczenia oraz część 2 opisującą wnikliwie rynek nieruchomości, którą opublikujemy za 2 tygodnie w #103 FLTR.
Zapraszamy do lektury i oglądania!
W dzisiejszym FLTR przeczytasz o: